Wybierz się w podróż marzeń

Pierwsza podróż

jak przygotować się do wyjazdu kamperem

Jak przygotować się do wyjazdu kamperem?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się podróżowanie kamperem. Ten rodzaj turystyki w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z wyjazdami organizowanymi przez biura podróży. Przede wszystkim jest to całkowita wolność i niezależność, a także możliwość podejmowania spontanicznych decyzji odnośnie obranego kierunku czy też miejsca noclegu. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku sam jesteś organizatorem wycieczki, dlatego duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie. Koniecznie trzeba zapisać kluczowe miejsca na trasie, takie jak punkty widokowe, atrakcje i campingi.

Wypożyczenie kampera

Dla osób, które planują po raz pierwszy wyruszyć w trasę samochodem kempingowym optymalnym rozwiązaniem jest wynajem kampera. To doskonały sposób, aby sprawdzić się za kierownicą większego pojazdu, a przy tym poznać wszystkie uroki takiego podróżowania. Pozwala uniknąć zobowiązań związanych z koniecznością wykupienia ubezpieczenia OC, a także zimowania i serwisowania auta. Wypożyczenie kampera to zdecydowanie tańsza opcja od zakupu własnego. Dzięki temu możesz wypróbować go podczas wyjazdu bez konieczności inwestowania dużej ilości pieniędzy.

Jakie wyposażenie przyda się podczas podróży?

Niezależnie od celu podróży oraz dystansu do pokonania przed wyruszeniem w trasę kamperem koniecznie trzeba wykonać dokładny przegląd. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie instalacje niezbędne do komfortowej podróży sprawnie działają. W przypadku wynajmu pojazdu za sprawdzenie jego stanu technicznego odpowiada właściciel, co pozwala uniknąć załatwiania dodatkowych formalności. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę to wyposażenie kampera. Jeśli skompletujesz wszystkie niezbędne akcesoria kempingowe, z pewnością poczujesz się jak w domu!

Do najbardziej przydatnych rzeczy podczas podróży kamperem zaliczyć można:

 • podkłady poziomujące, aby można było zatrzymać się na wzniesieniu czy zniwelować ewentualne nierówności,
 • butla gazowa z miernikiem,
 • pojemniki na czystą i szarą wodę,
 • papier toaletowy i środki przeznaczone do chemicznych toalet,
 • długi wąż do wody i wąż spiralny do spuszczania szarej wody,
 • dobrej jakości przedłużacz z długim kablem,
 • sznurek na mokre pranie,
 • niezbędne tekstylia, takie jak pościel, koce i ręczniki,
 • podstawowe narzędzia i nożyczki,
 • akcesoria kuchenne: garnki, patelnie, kubki, talerze, sztućce i inne,
 • peleryny przeciwdeszczowe i ciepła odzież,
 • latarka wraz z zapasem baterii,
 • odkażacze wody słodkiej,
 • akcesoria do sprzątania: mała miotełka i podstawowe środki czystości.

Wypożyczalnie kamperów zwykle zapewniają podstawowe wyposażenie w cenie wynajmu. Przed wyruszeniem w trasę warto jednak dopytać o to, co znajduje się już na podkładzie.

Zaplanuj swoją trasę!

Podróżowanie kamperem to z pewnością ogromna wygoda. Gwarantuje stały dostęp do pełnej lodówki i toalety, a także dużo przestrzeni do wypoczynku. Jedną z największych zalet jest całkowita swoboda w planowaniu trasy oraz możliwość jej modyfikowania w dowolnym momencie. Czasami okazuje się to dość trudnym zadaniem, szczególnie dla osób rozpoczynających przygodę z caravaningiem. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia, najlepiej zacznij od bliższych kierunków, aby nabrać doświadczenia przed wycieczkami w dalsze zakątki.

Poza samym obraniem celu podróży duże znaczenie ma też sprawdzenie pól kempingowych na poszczególnych punktach trasy. Przydatne będą informacje dotyczące rezerwacji miejsc w danej lokalizacji, szczególnie w sezonie, a także udogodnień, takich jak łazienka, dostęp do wody czy prądu elektrycznego. Dodatkowo należy też poznać przepisy ruchu drogowego obowiązujące we wszystkich odwiedzanych krajach i uwzględnić ewentualne opłaty drogowe. W niektórych przypadkach konieczne jest wykupienie winiety przyklejanej po zewnętrznej stronie kampera.